Маловідомі рясненські артефакти часів Другої світової війни

Аерозмінок Рясного зроблений у 1944 році та військова споруда, що “стерегла” один з в’їздів у Львів з міжвоєнних часів.

У 2017 році на польському фотохостингу документальних фотографій оприлюднили скан-копію аерознімка датованого серпнем 1944 року, підписано що зображено на ньому частину Львова. Якщо уважно придивитись до розміщення великих вулиць на ньому, то можна впізнати теперішні Шевченка (позначено рожевим), Брюховицьку (позначено коричневим) і Рясненську (зеленим). Вже тоді формувались Холодна,Диктова,Лукасевича, сотника Панаса та менші бічні вулички. Крім того, можна розгледіти дугу теперішньої вулиці Калинової – тоді це була гілка залізниці між станціями Клепарів та Батарівка.

Доцільніше дивитись на увесь екран


Станція Клепарів тут є у правій частині, цифрою 1 позначений дотепер діючий залізничний переїзд біля неї.
Цифра 2 – територія, де зараз елеватор. Цифра 3 – храм Серця Христового, 4 – фанерний завод.5 – територія церкви Петра і Павла, відтак біля неї кладовище (6).Біля цифри 7 – тепершіня школа №94. Якщо проглянути вздовж непарної сторони вулицю Брюховицьку через кількасот метрів є ще одна подібна споруда з великим двором, – ймовірно тоді школа розділялась на старшу і молодшу, і це були дві окремі будівлі на різних адресах, але неподалік. У нижній частині знімка серед полів помітно щось нечітке, але правильної форми (цифра 8) – це можуть бути залишки форту спорудженого в часи Австро-Угорщини напередодні Першої світової війни. Зараз там промислова зона, вулиця Індустріальна. Фортифікація і з тих часів збереглась у лісі поблизу Брюхович.

У верхньому куті фотографії є ліс з чіткими рівними межами – на той момент це вже були армійські склади, що зараз є частиною військової частини А3870.

На момент зйомки бойові дії у Львові вже не велись, так як німецькі війська залишили його за рік до того. Втім, ще видніються воронки від вибухів артилерії чи авіабомб і дугоподібний слід, що починається поблизу вул.Шевченка,перетинає вул.Річицьку, Лушпинського і стає все чіткішим між Рясненською і Калиновою, де і закінчується. Це нагадує шлейф у землі на місці падіння літака. На аерознімках тих часів такі зустрічаються і в інших районах Львова, навіть зі слідами від елементів фюзеляжу чи крил.

НЕПОМІТНИЙ ДОТ

У публікації краєзнавчого сайту про історію “Фотографії старого Львова” є інформація про ДОТ – військову малу архітектурну форму часів Другої світової війни, що досі є у Рясному. Зараз він заріс кущами та деревами, і тому далеко не одразу можна розгледіти його на вулиці Шевченка між поворотом на Рясне-2 і зупинкою громадського транспорту “вул.Сотника Панаса”. Головне його вікно (амбразура) спрямоване чітко в північно-західному напрямку, аби проглядалась дорога, що веде в сторону Польщі, – звідки і вторглись німецькі війська у СРСР. Втім, радянська влада знаючи таку загрозу на початку 1940-их років спорудила цілу лінію таких ДОТів, створивши так званий Рава-Руський укріпрайон. Вочевидь і рясненський ДОТ був його частиною. Багато з цих ДОТів збереглись у північно-західній частині Львівщини (Сокальський і Жовківський райони) і у Польщі.

Вхід у ДОТ
Споруда висотою близько 2 метрів і площею близько 4 м

Comments

comments